Kurulduğumuz ilk günden bu yana kliniklerimiz, sahip olduğu mesleki tecrübe ışığında hastalarına profesyonel hizmet anlayışını sürdürmektedir.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemleri olarak bilinen bleaching, dişlerin renk tonunun diş hekimi kontrolünde çeşitli uygulamalardan yararlanılarak ağartılması işlemidir. Farklı uygulamalar sayesinde elde edilen beyazlık, rutin ağız bakımına özen gösterilmesi ile etkisini bir yıla kadar devam ettirebilir. Diş beyazlatma tedavisi kapsamında, hastanın tedaviden beklentilerine bağlı olarak ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma yöntemleri ile dişlerin renginde bir ya da birkaç ton açılma sağlanabilir. Bu işlemlerin yanı sıra kanal tedavilerine bağlı olarak dişlerde meydana gelebilen lokal renklenmelerin tedavisi için tek diş beyazlatma uygulamalarından yararlanılabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavilerinde Uygulama Nasıl Yapılır?

Bu tedavi uygulamalarında öncelikle dişin çevre dokularının izolasyonu sağlanır. Dişler üzerine beyazlatıcı etkiye sahip özel jel, homojen bir şekilde uygulanır. Ardından beyazlatma jeli, lazer ya da UV ışını yardımı ile aktive edilerek dişlerin ağartma işlemi hızlandırılır. Bu sayede ortalama 1 saat gibi oldukça kısa bir sürede dişlerde belirgin bir renk değişimi sağlanır. Seans bitiminde jel, diş yüzeylerinden arındırılır ve dişler yıkanarak temizlenir. İstenilen diş beyazlatma etkisine bağlı olarak, dişlerin tedaviye uygun olduğu durumlarda birden çok seans uygulaması da planlanabilir. Renkleşmenin yoğun olduğu durumlarda bu tedavi yöntemi, ev tipi beyazlatma uygulaması ile desteklenerek kombine bir tedavi uygulanabilir. Bu durumda ofis tipi beyazlatma seanslarının tamamlanmasının ardından ortalama 2-3 gün, ev tipi beyazlatma uygulaması ile tedaviye devam edilir.

Diş Beyazlatma Uygulamalarının Tercihinde Hangi Kriterler Göz Önünde Bulundurulur?

Kanal tedavisine bağlı olarak renk değişimlerinin gözlendiği dişlerde, renklenme dişin iç bölgesinde meydana gelerek dış alana yansır.

Dolayısıyla dişin dış yüzeyinden uygulanan beyazlatma yöntemleri ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle beyazlatma yöntemleri arasından yalnızca tek diş beyazlatma uygulamaları bu dişler için uygun olabilir.Tüm dişlerin renk tonunda minimal düzeyde değişiklik oluşturulması planlandığında ya da hastanın renk beklentisi konusunda kararsız olduğu durumlarda genellikle ev tipi beyazlatma uygulamalarının tercih edilmesi önerilir. Bu uygulamalarda sürecin uzun olması ve beyazlamanın günler içerisinde kademe kademe sağlanması ile birlikte renk tonu ayarlaması daha kontrollü bir şekilde yapılabilir.

 

Dişlerin renk tonunun hastanın beklentisinden önemli oranda koyu olduğu durumlarda ya da kısa sürede etkin bir beyazlama sağlanması istendiğinde ise ofis tipi diş beyazlatma uygulamaları hastanın beklentisini karşılayabilir.

İnley ve Onley Restorasyonların Tedavi Ömürleri Ne Kadardır?

Yapılan restorasyonların oldukça uzun ömürlü olarak kullanılması mümkün olsa da tedavi ömrünün pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiği göz önünde bulunmalıdır. Uygulamada tercih edilen materyal, hastanın rutin ağız hijyenine gösterdiği özen, diş yüzeyine gelen çiğneme kuvvetlerinin şiddeti, kişide diş sıkma ya da gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkların gelişimi gibi etkenler, tedavi ömrünü belirleyen birincil faktörler olarak sıralanabilir.

İnley ve Onley Restorasyon Uygulamalarından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnley ve onley restorasyonların bakımının sağlanması için diş fırçalama ve arayüz temizliğini içeren rutin ağız bakımının yapılması yeterlidir. Oluşabilecek yeni çürüklerin ya da parafonksiyonel alışkanlıkların erken dönemde saptanarak gelişiminin önlenmesi amacıyla düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesi önerilir.

1