Kurulduğumuz ilk günden bu yana kliniklerimiz, sahip olduğu mesleki tecrübe ışığında hastalarına profesyonel hizmet anlayışını sürdürmektedir.

Çocuklar için Telsiz Ortodonti

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte çocuklarda gözlenen çeşitli ortodontik problemlerin şeffaf plaklar yardımıyla tedavi edilmesi mümkün hale gelmiş ve bu amaçla invisalign first olarak adlandırılan tedavilerin uygulamasına başlanmıştır. Geçmiş dönemlerde çocuk hastalarda ortodontik tedaviler yalnızca diş teli ve ağız içi apareyler yardımı ile gerçekleştirilebilirken günümüzde çocuklara özel geliştirilen şeffaf plak tedavileri ile daha konforlu bir tedavi uygulaması mümkün hale gelmiştir.

Invisalign First Tedavisi Kaç Yaşında Uygulanabilir?

Çocuklar için Telsiz Ortodonti (Invisalign First) uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için en az iki kalıcı ön keser dişin ve 6 yaş dişleri olarak da bilinen 1. büyük azı dişlerinin sürmüş olması gerekir. Bu durumun gerçekleşmesi, çocuğun gelişim hızına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğinden kesin bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak bu dişlerin sürme zamanlarının ortalama olarak 7 yaş itibariyle başladığı söylenebilir. Uzman bir ortodontist tarafından dişlerin gelişim durumu ve tedaviye uygunluğunun değerlendirilmesinin yapılması, kesin bir bilgi edinmek için en sağlıklı yöntemdir.

Invisalign First Tedavileri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Tedavi için ihtiyaç duyulan süre, dişlerdeki çapraşıklık miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

Minimal düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlarda tedavinin 12 haftalık bir süreç içerisinde tamamlanması mümkün olabilir. Daha ileri düzeyde düzenlemenin gerektiği durumlarda ise ortalama 30 haftalık bir süreye ya da daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak tedavinin planlanan sürelerde tamamlanabilmesi için hastanın plağı kullanma süresine özen göstermesi gerekir. Tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için plakların günde en az 20 saat kullanılması oldukça önemlidir.

Diş hekiminin önerisi doğrultusunda her bir plak 5 ila 7 gün boyunca kullanılır ve süreç tamamlandıktan sonra bir sonraki plağa geçilmesi gerekir. Bu durum göz önünde bulundurularak plakların sayısına bakılarak ortalama tedavi süresi hakkında fikir edinilmesi mümkündür.

Invisalign First Tedavilerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bu tedavilerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hazırlanan plakların kullanım süresidir. Tedavide diş hareketleri, yalnızca devamlı kuvvetlerin uygulanması ile sağlanabilir.

Plakların kullanımına ara verilmesi ya da gün içerisinde uzun süre çıkarılması ve günlük 20 saat kullanımın altında kalınması gibi durumlarda dişler, kullanım sırasında kuvvetlere maruz kalsa da istenen diş hareketleri gerçekleşmemiş olur.

Tedavide kullanılan plakların yemek yeme, sıcak ya da asitli içecek tüketme eylemlerinden çıkarılması önemlidir. Bu eylemlerden önce çıkarılarak yeme içme esnasında kutusunda muhafaza edilebilir ve sonrasında tekrar takılır. Plakların yemek yeme esnasında kullanılması yemek yeme aktivitesinin zorlaşmasına ve çiğneme basınçlarına bağlı olarak plağın zarar görmesine neden olabilir. Sıcak ve asitli yiyecek ya da içecekler de plakları yüzeyinde deformasyonlara sebebiyet verebilir.

1